V sobotu 23.4. odpoledne jsme za krásného slunného počasí začali jarní boje okresního přeboru mladších přípravek. Jelikož jsme na podzim skončili v naší skupině první, byli jsme rozlosováni do mistrovské skupiny FA, kde se budeme potkávat s velmi kvalitními soupeři, všemi o rok staršími a ve své věkové kategorii velmi kvalitními týmy. Jedná se o ČLU Beroun (2013), Cembrit (2013), Svatou (2013) a kolegy Cábelíky (2013).

V této konkurenci nemáme ambice bojovat o celkové prvenství, ale bereme jarní část jako dobrou příležitost získávat cenné zkušenosti v těžkých fotbalových bitvách.

Sílu soupeřů jsme ochutnali již v prvním sobotním utkání proti Cembritu. Soupeř byl rychlejší, silnější v osobních soubojích a fotbalovější v kombinacích. Prakticky nás nepustil k zakončení. Nutno říci, že několik gólů jsme mu darovali naší nedůsledností a nedůrazností. Na spíše vyšším travním porostu jsme nedávali dost razance do přihrávek a několika nedostatečně důraznými zpětnými přihrávkami jsme vysílali soupeře do brejků, které bezpečně proměňoval. Konečné skóre 0:6. Projevila se na nás dlouhá zimní sezona a absence tréninků na přírodním pažitu. Tráva prostě není hala ani umělka a musíme si umět poradit a zvyknout si na nerovnosti terénu. Snažili jsme se kluky (a děvče) namotivovat do dalších bojů a první prohru hodit za hlavu. Nicméně bylo nutné upozornit na nedostatky, které k prohře vedly, zejména nedostatečný tah na branku, absence střelby, nevyužívání volného prostoru na hřišti, nedostatečnou podporu obranné hry od útočníků.

Ve druhém zápase nás čekal mančaft našich starších kamarádů Cábelíků a opět tedy super těžká prověrka. Úvod zápasu nám vyšel a prakticky z prvního útoku jsme šli do vedení, když gól vstřelil po individuální akci Víťa. Pak ale starší a zkušenější Cábelíci ukázali svoji kvalitu a čtyřmi góly zvrátili hru na svoji stranu, nutno říci, že zaslouženě. Náš výkon byl ale lepší než v prvním utkání a daleko více jsme se tlačili do koncovky a měli několik dalších dobrých příležitostí vstřelit ještě nějakou branku.

Ke třetímu zápasu jsme se přesunuli na hřiště číslo jedna blíž k tribuně. Soupeřem nám byl domácí Český Lev. V tomto zápase jsme dostali asi největší lekci, kterou soupeř korunoval celkem devíti góly, zatímco my jsme zaznamenali jen jeden čestný úspěch. Hlavně nás ale lvíčata školila v kombinaci a efektivitě, jejich přihrávky jsme vůbec nestíhali zachytávat.

Po tomto utkání byli všichni hodně psychicky dole, ale bylo potřeba se soustředit a namotivovat na poslední zápas proti Svaté. Ten jsme začali dobře a brankou Toma šli do vedení. Pak jsme ale nechávali soupeře opakovaně unikat středem hřiště a ten brejky trestal. Do útoku i zakončení jsme se tlačili, ale někdy při nás nestálo štěstí a gól tam prostě ne a ne padnout.

Vyjma prvního zápasu byla na celém týmu vidět snaha útočit a tlačit se do koncovky, nicméně slabší to bylo tentokrát směrem dozadu, a to nejen od obránců. Chyběla hlavně podpora a pomoc útočníků směrem k obráncům, nebylo ani moc vidět aktivní a vysoké napadání soupeřovy rozehry. Když se soupeř dostal přes naše útočníky, ti už moc nespěchali zpět na pomoc obraně. Rozehra autů mohla být rovněž svižnější, chyběly ale náběhy do volných prostor. I při rozehře od brankáře to bylo dost statické, musíme se naučit více měnit místo na hřišti a odpoutat se od hráčů soupeře. Naši útočníci často stáli přímo u obránců soupeře a někdy i za nimi.

I přes všechny nedostatky si ale uvědomujeme kvality soupeřů a fakt, že jsou všichni starší, tudíž silnější, rychlejší a zkušenější. Stále jsme tedy přesvědčeni o tom, že jarní boje budou jednoznačně přínosem a posunou nás dál. A hlavně našemu týmu věříme a víme, že když všichni předvedou maximální výkon, ještě budeme umět i starší kluky potrápit a konkurovat jim. Tyto zápasy jsou a budou rovněž prověrkou pro naši psychiku. Pro kluky určitě není lehké přijímat vysoké porážky a na nás trenérech je, abychom je dokázali namotivovat a nastavit hlavu jen na fotbal, zapomenout na předchozí porážku a vždy nechat na hřišti maximum.

Jak praví otřepaná fráze: „Cesta k vítězství vede přes porážky“, nebo chcete-li „bez porážky není vítězství“. Pod to se podepisujeme..

Další ze série turnajů nás čeká za čtrnáct dní na domácí půdě.

Naše výsledky na turnaji:

FK KD – Cembrit 0:6
FK KD – FK KD 2013 1:4
FK KD – ČLU Beroun 1:9
FK KD – Svatá 1:5